Invänta de nya löneavtalen

Nyhet Publicerad

Som arbetsgivarorganisationen tidigare har informerat om, ska inga löneförhandlingar eller lönesättande samtal genomföras just nu eftersom löneavtalen är uppsagda och centrala förhandlingar pågår.

Som arbetsgivarorganisationen tidigare har informerat om, ska inga löneförhandlingar eller lönesättande samtal genomföras just nu eftersom löneavtalen är uppsagda och centrala förhandlingar pågår.  

Om ni blir kontaktade av lokala arbetstagarföreträdare om löneprocessen, kan ni informera dem om att överläggningar, förhandlingar och lönesättande samtal genomförs så snart ett nytt avtal är klart. Det går givetvis bra att göra förberedelser och att hålla lönesamtal med medarbetarna, men observera att det inte finns något löneutrymme att fördela.  

Det är viktigt att Svenska kyrkans arbetsgivare avstår från diskussioner med de fackliga organisationerna om löneutrymme eller andra ekonomiska frågeställningar. Det ger arbetsro till de centrala förhandlingarna och minskar risken för problem i den lokala löneprocessen framöver.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera