Från Man till Människa

Nyhet Publicerad Ändrad

En underhållande och interaktiv föreläsning om de normer och värderingar som styr vårt liv och hindrar oss från att tänka logiskt. Ett av alla inslag på årets arbetsmiljökonferens.

en man i profil framför en kvinna som tittar in i kameran.
Foto: Jens C Hillner

Föreläsningen bygger på fakta och fiktion, humor och allvar, filmer, bilder, texter med det primära syftet är att uppdatera och bredda sättet att tänka och inspirera åhöraren att våga reflektera över sig själv och andra – utan att döma.
I bästa fall blir du medveten om dina fördomar - i sämsta fall har du bara flyttat dina egna gränser ett par snäpp framåt. I båda fallen har du haft väldigt roligt!
SaraClaes Schmidt var nominerad till ”Årets Talare” 2018.
Läs mer och anmäl dig/er till arbetsmiljökonferensen senast 13 april 

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera