Fortsatta förhandlingar efter påsk

Nyhet Publicerad Ändrad

Parterna har kommit överens om att fortsätta förhandlingarna om Svenska kyrkans avtal efter påskhelgen.

Förhandlingarna om Svenska kyrkans avtal fortsätter och parterna har kommit överens om att sätta ut ytterligare förhandlingstillfällen efter påskhelgen. 

Svenska kyrkans avtal är förlängt tills vidare och gäller med sju dagars ömsesidig uppsägningstid. På det sättet får parterna tid att slutföra förhandlingarna efter att den exportberoende industrin satt märket för löneökningarna på arbetsmarknaden.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera