Fortsatt max 50 personer vid minnesstund när deltagartaken skärps 19 januari

Nyhet Publicerad

Regeringen har beslutat om skärpta restriktioner för olika sammankomster från och med den 19 januari.  

Deltagartaket för privata sammankomster som genomförs i hyrda lokaler sänks till 20 deltagare. Regeringen har dock infört ett undantag för minnesstunder i samband med begravningsceremoni. Då gäller deltagartaket på 50 personer även fortsättningsvis.  

För allmänna sammankomster och offentliga tillställningar inomhus införs ett deltagartak på 500 personer även när vaccinationsbevis används, med möjlighet att använda sektioner där deltagartaket gäller för varje sektion.  

En sammanfattning av de aktuella reglerna med anledning av coronapandemin finns på Krisinformation.se.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera