Fackliga möten om konflikten ska inte genomföras på arbetsplatsen

Nyhet Publicerad

Inför en arbetskonflikt har arbetstagarorganisationerna inte rätt att genomföra möten på arbetsplatsen. Arbetstagare kan inte heller delta i sådana möten på arbetstid.

Inför och under en konflikt förekommer det att fackliga förtroendevalda och ombudsmän vill genomföra möten eller sprida facklig information om konflikten på arbetsplatsen. Facket har inte rätt att använda arbetsgivarens lokaler för konfliktplanering eller konfliktinformation och arbetstagare kan inte delta i sådana möten på arbetstid.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera