Ny utbildning! Avslut av anställning - personliga skäl

Nyhet Publicerad

I nya utbildningen "Avslut av anställning - personliga skäl" får du som chef, arbetsledare eller övriga företrädare för arbetsgivaren lära dig mer om flera olika sätt som en anställning kan avslutas på.

Under utbildningen fördjupar vi oss i frågor som du som arbetsgivare behöver tänka på vid uppsägning av personliga skäl (ej sjukdom) och avsked. Vilka beteenden kan motivera uppsägning av personliga skäl? Hur ska arbetsgivaren hantera en misskötselsituation? Vad innebär sakliggrundsbegreppet "sakliga skäl" med krav på misskötsel, medvetenhet och skada?

För att ge god vägledning och fördjupning i de regler som gäller och hur det ska hanteras arbetsrättsligt varvas föreläsningar med gruppövningar i utbildningen.

Datum: 9 maj, kl. 9.00-12.30, sker på distans via Zoom

Välkommen!

Läs mer och anmäl dig genom att klicka här! 

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera.