Även vaccinerade ska testa sig vid smitta i hushållet – risk för ökad sjukfrånvaro

Nyhet Publicerad

Folkhälsomyndigheten har uppdaterat sin vägledning för smittspårning. Vid smitta i hushållet kommer även den som är vaccinerad att få förhållningsregler att stanna hemma i sju dagar och testa sig för covid-19. Detta kan komma att öka sjukfrånvaron bland de medarbetare som inte har möjlighet att arbeta hemifrån.  

Vägledningen anger också att alla i hushållet bör vara extra uppmärksamma på symtom och undvika nära kontakter med andra i sju dagar efter att förhållningsreglerna har upphört. Detta kan påverka riskbedömningen av arbetsmiljön på arbetsplatsen.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera