Arbetsmiljöansvar vid lägerverksamhet

Nyhet Publicerad

Arbetsgivarens ansvar för arbetsmiljö och schemaläggning har förtydligats i Svenska kyrkans avtal 23. Ta gärna hjälp av sidan Arbetsmiljöansvar vid lägerverksamhet i webbhandboken Vera. 

I Svenska kyrkans avtal 23 har den så kallade lägerbilagan förändrats. Bland annat har arbetsgivarens ansvar för schemaläggning och arbetsmiljö förtydligats. Observera att schema för lägret ska vara klart senast 14 dagar i förväg och att den planerade dygnsvilan ska vara minst 11 timmar. 

Det är särskilt viktigt att tänka igenom arbetsmiljö och säkerhet på lägret. Använd gärna sidan Arbetsmiljöansvar vid lägerverksamhet i webbhandboken Vera. Den har uppdaterats enligt det nya avtalet och ger ett bra stöd i förberedelserna för läger. 

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera