Åtta personer, varav fem står och tre sitter på stolar framför de stående, framför en montervägg.
Foto: Lotta Person

Arbetsgivarorganisationen har fått en ny styrelse

Nyhet Publicerad Ändrad

Idag, den 16 november 2022, valde arbetsgivarorganisationens fullmäktige ny styrelse för mandatperioden 2023-2026.

Under kommande mandatperiod består styrelsen av följande ledamöter:

Sven-Ingvar Holmgren (nyval) , BA, Sigtuna, Birgitta Wrede, POSK, Strängnäs, Stig-Göran Fransson, C, Vetlanda, Hanna-Karin Linck (nyval), C, Bollnäs, Bengt Kihlström, POSK, Karlstad, Tomas Rosenlundh, (nyval), ÖKA, Göteborg, Christina Södling (nyval), S, Nyköping, Jösta Claeson, (-), Värmdö  

Frånvarande vid dagens fullmäktige (och är därmed inte med i bild): Marcus Andersson (nyval), S, Skövde, Britt Carlsson (nyval), S, Krokom samt Anders Brunnstedt (nyval), POSK, Falun. 

Jösta Claeson valdes till ordförande för styrelsen. 

Fullmäktige beslutade bland annat om budget och verksamhetsplan för 2023 samt om en sänkning av medlemsavgiften till 0,60% av bruttolönesumman. 

- Vi arbetar utifrån en prognos om att medlemsavgiften ska ligga på 0,60 procent fram till 2026, säger vd Birgitta Ödmark. Vidare fortsätter vi bland annat vår satsning på de uppskattade medlemsaktiviteterna, såsom forumen för kyrkoherdar, och HR-medarbetare samt ALLA-dagar. 

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera