Arbetsgivare som berörs av Skogsavtalet

Nyhet Publicerad

Vissa arbetsgivare har en överenskommelse med arbetstagare som är medlemmar i GS-facket om att inkassera fackföreningsavgiften å deras vägnar. GS-facket har meddelat att medlemsavgiften inte höjs i år utan är samma som förra året.  

Observera att Skogsavtalet inte har sagts upp, eftersom GS-fackets förhandlingar alltid genomförs separat och de ingår inte i diskussionerna om nytt omställningsavtal. Löneöversyn enligt Skogsavtalets löneavtal ska därför genomföras som vanligt per den 1 april för alla skogsarbetare, oavsett fackföreningstillhörighet.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera