Alla kläder på samma ställe

Nyhet Publicerad

Villkoren om kläder har flyttats till AB och gäller alla anställda oavsett befattning

 

Tidigare fanns villkor om tjänstedräkt, skyddskläder och liknande på flera ställen i de särskilda bestämmelserna för olika yrkesgrupper. För att göra det lättare att hantera frågan om kläder utifrån verksamhetens behov, har alla villkor om kläder flyttats till § 39 i de allmänna bestämmelserna. Villkoren gäller alla anställda oavsett befattning.

Arbetsgivaren tillhandahåller:

  • kaftan eller motsvarande, om arbetsgivaren kräver att sådan ska användas
  • lämplig klädsel i erforderlig utsträckning till tillsvidareanställd som återkommande tjänstgör vid gudstjänster och kyrkliga handlingar
  • skyddskläder för viss personal (där arbetet så kräver enligt arbetsmiljölagen)
  • profilkläder ska vara anpassade utifrån verksamhetens behov.

Andra överenskommelser kan göras lokalt eller på stiftsnivå.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera