Musik i nyår och trettonhelgen

Nyhet Publicerad

Nyårsbön, Gemensam gudstjänst med Equmeniakyrkan och Ljusgudstjänst

31 dec Nyårsbön kl 16 nyårsafton i Alvesta kyrka.
Sångerskan AnnaKarin Ranelf och pianisten Kerstin Jansson bjuder in till en stämningsfull musikalisk högtid i årets ”Nyårskarameller”. Musik av Stenhammar, Piaf och Puccini blandas med sprakande inslag från musikalens värld och öven en stunds andakt i Malottes ”Fader Vår”. Martin Wikerstål.

1 januari Gemensam gudstjänst kl 14, nyårsdagen i Equmeniakyrkan i Alvesta.
Lisa Petersson från Växjö är utbildad på Musikhögskolan i Malmö och arbetar idag på Kulturskolan som sångpedagog. Hon har medverkat i uppsättningar med bland annat Linéateatern och Ystadoperan och sjunger gärna klassiskt och musikal. 
Kaffe och nyårstårta serveras efter gudstjänsten. Violet Andersson

6 januari Ljusgudstjänst, kl 18, Trettondag jul i Kvenneberga kapell
Vilma Kvennefeldt, som medverkar som solist, kommer från Uråsa och ägnar fritiden åt fotboll och sång. Kyrkbil kan bokas. Elisabet Cárcamo Storm.