Foto: Ikon

Drop-in-vigsel med förbokning

Nyhet Publicerad

Har ni funderat på att gifta er, men har det inte blivit av?

Då har ni möjlighet att viga er i vår fina lokal Kyrkan Mitt i Byn, Storgatan 15 i Alvesta , mellan kl 10-13 den 29 februari (skottdagen).

Det är med glädje vi nu för tredje gången anordnar vi dropin-vigsel i Alvesta församling och prästen Annesophie Färdigh finns på plats för att viga er. Vi bjuder på önskesång och musik med Runessns  Carlberg, kaffe och bröllopstårta!

Tänk på att ha med ett giltigt hindersprövningsintyg. För att bli vigd i Svenska kyrkan behöver minst en av er vara medlem. Begränsat antal platser så vi behöver en förbokning senast den 25 februari. Ring vår pastorsexpedition tel 0472-17770 och boka en tid, så hjälper vi även till med att ta ut en vigselblankett.