Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Alingsås Besöksadress: Brunnshusallén 3, 44134 Alingsås Postadress: BOX 325, 44127 ALINGSÅS Telefon:+46(322)669100 E-post till Svenska kyrkan Alingsås

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Vi söker organist med körinriktning

Till Alingsås pastorat söker vi nu en organist för en tillsvidareanställning med omfattningen 75 %. 

Svenska kyrkan i Alingsås består av ett pastorat där tre församlingar ingår – Alingsås, Hemsjö och Ödenäs. Pastoratet har sju kyrkor, sju kyrkogårdar, 21 600 medlemmar och har över 47 000 gudstjänst­besökare per år. Vi är ett av Skara stifts största pastorat och en av kommunens största arbetsgivare. Totalt har pastoratet cirka 100 personer anställda.

Musiken är viktig och spelar en stor roll i pastoratets gudstjänstliv, verksamheten innehåller därför en mängd programpunkter där musiken spelar en av huvudrollerna. 

I tjänsten är du en av tre organister som har sin tillhörighet i Christinae kyrka – Christinae ligger i Alingsås centrum, helt nära Stora torget med dess pulserande folkliv - men det är också aktuellt med tjänstgöring i andra kyrkor i pastoratet. Du kommer att ha ett nära samarbete med övriga inom ditt arbetslag där ca 13 personer ingår idag. 

Tjänstens tyngdpunkt ligger på arbetet med våra körer och söndagens högmässa som utgör navet i kyrkans gudstjänstliv. För oss är arbetet med de kyrkliga handlingarna viktigt och som ett led i detta erbjuds gratis solosång vid varje dop och begravning. Pastoratet har därför en halvtidsanställd solist/försångare vid begravningar och dessutom ett antal timanställda personer som tjänstgör vid dop. 

Våra många körer övar i en specialbyggd musiksal med optimal akustik, där också ett omfattande körbibliotek finns. Kyrkans instrumentarium utgörs av en nyrenoverad läktarorgel (spelbar från koret), kororgel, Steinwayflygel av högsta klass samt cembalo. 

Eventuellt kommer det att finnas utrymme att utöka tjänstens omfattning. 

Vi söker dig som:

  • Gärna har några års erfarenhet av arbete som organist
  • Har en vilja och längtan att tillsammans med kollegor utveckla och medverka kyrkans musikaliska verksamhet
  • Tycker om och har vana av att möta människor i olika åldrar och med skiftande bakgrund.

Vi kommer att läsa och göra urval löpande under rekryteringsprocessen så skicka gärna in din ansökan omgående. Sista ansökningsdatum: 2019-03-30

Välkommen med din ansökan

Du är välkommen att maila din ansökan, CV och personligt brev till alingsas.pastorat @svenskakyrkan.se

Du kan också välja att posta din ansökan till: 
Alingsås pastorat, Box 325, 441 27 Alingsås

För mer information:

Monica  Eckerdal

Monica Eckerdal

Svenska kyrkan Alingsås

Präst, Komminister

Lars Storm

Lars Storm

Svenska kyrkan Alingsås

Musiker

facklig företrädare

Annika Argus, Lärarförbundet/KMR, tel. 0708-421061,
e-post: annika.argus@kmr.se

Kommentera: