Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Alingsås Besöksadress: Brunnshusallén 3, 44134 Alingsås Postadress: BOX 325, 44127 ALINGSÅS Telefon:+46(322)669100 E-post till Svenska kyrkan Alingsås

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Vi söker organist

Till Alingsås pastorat söker vi nu en organist för en tillsvidareanställning med omfattningen 100 %.

Svenska kyrkan i Alingsås består av ett pastorat där tre församlingar ingår – Alingsås, Hemsjö och Ödenäs. Pastoratet har sju kyrkor, sju kyrkogårdar, 21 600 medlemmar och har över 47 000 gudstjänst­besökare per år. Vi är ett av Skara stifts största pastorat och en av kommunens största arbetsgivare. Totalt har pastoratet cirka 100 personer anställda.

Musiken är viktig och spelar en stor roll i pastoratets gudstjänstliv, verksamheten innehåller därför en mängd programpunkter där musiken spelar en av huvudrollerna. 

I tjänsten är du en av tre organister som har sin tillhörighet i Christinae kyrka – Christinae ligger i Alingsås centrum, helt nära Stora torget med dess pulserande folkliv - men det är också aktuellt med tjänstgöring i andra kyrkor i pastoratet. Du kommer att ha ett nära samarbete med övriga inom ditt arbetslag där 14 personer ingår idag. 

Christinae kyrka har en väl upparbetad musikverksamhet med lång tradition. Sammantaget finns sex körer, en väletablerad konsertverksamhet med lunchkonsert två gånger i veckan, musikandakt varje lördag förmiddag och konsert varje lördag eftermiddag. Den blandade Christinaekören, som ingår i tjänsten, består av ett 40-tal sångare och håller en hög musikalisk nivå.

Söndagens högmässa utgör navet i kyrkans gudstjänstliv. För oss är arbetet med de kyrkliga handlingarna viktigt och som ett led i detta erbjuds gratis solosång vid varje dop och begravning. Pastoratet har därför en halvtidsanställd solist/försångare vid begravningar och dessutom ett antal timanställda personer som tjänstgör vid dop. 

Tjänstens tyngdpunkt ligger just nu på konsertverksamheten, söndagens högmässa och Christinaekören.

Våra många körer övar i en specialbyggd musiksal med optimal akustik, där också ett omfattande körbibliotek finns. Kyrkans instrumentarium utgörs av en nyrenoverad läktarorgel (spelbar från koret), kororgel, Steinwayflygel av högsta klass samt en tvåmanualig Arvidsson-cembalo. 

Vi söker dig som:

  • Är en erfaren organist som finner glädje i att förvalta och utveckla orgelmusiken i gudstjänster och konserter.
  • Är en god körledare och administratör.
  • Har en vilja och längtan att tillsammans med kollegor utveckla och medverka i kyrkans musikaliska verksamhet.
  • Tycker om och har vana av att möta människor i olika åldrar och med skiftande bakgrund.

Vi kommer att läsa och göra urval löpande under rekryteringsprocessen så skicka gärna in din ansökan omgående. Sista ansökningsdatum: 2020-02-29

Tillträde är tänkt till den 1 september under förutsättning att kyrkorådet beslutar om tjänsten.

Välkommen med din ansökan

Du är välkommen att maila din ansökan, CV och personligt brev till alingsas.pastorat @svenskakyrkan.se

Du kan också välja att posta din ansökan till: 
Alingsås pastorat, Box 325, 441 27 Alingsås

För mer information:

Monica  Eckerdal

Monica Eckerdal

Svenska kyrkan Alingsås

Präst, Komminister

Annette Johansson

Annette Johansson

Svenska kyrkan Alingsås

HR-generalist

facklig företrädare

Annika Argus, Lärarförbundet/KMR, 0515-77 63 38,
e-post: annika.argus@kmr.se

Kommentera: