Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Så bidrar Svenska kyrkan till Agenda 2030

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

17 böner & Gudstjänstmaterial

Under Kyrkornas globala vecka lyfter kyrkor och organisationer olika frågor som berör behovet av en hållbar utveckling, både i gudstjänster och i andra aktiviteter runt om i landet. Veckan firas varje år i november, men frågorna uppmärksammas egentligen året om. 2019 firas den globala veckan 17-24 november med temat ”Vem får höras? – Kyrkornas roll för en hållbar värld för alla”.

Här kan du ladda ner 17 böner, ett för varje mål inom Agenda 2030, och annat gudstjänstmaterial.