Välkommen till Angered, Bergum och Gunnareds församlingar - Angereds pastorat

Från 2014 blir Angereds församling ny. 

Tillsammans med grannförsamlingarna Bergum och Gunnared bildas då den nya Angereds församling med drygt 12 000 medlemmar i en befolkning på omkring 48 000 personer. Ett samgående som förberetts under flera år. En del har redan ändrats. Vi har nu en gemensam expedition och administration i Gunnareds kyrka. Verksamheter och gudstjänster i den nya församlingens sex kyrkor fortsätter som tidigare och där blir det mest sig likt.

Välkommen att läsa mer om vad som händer i våra kyrkor och om våra verksamheter här.

 

Möten i sommaren.
Skapad: 2013-06-10 12:05:00

I sommar har vi flera härliga sommarutflykter att erbjuda. Vi utgår från Hjällbo kyrka. Välkomna!

Läs mer

Foto: Josefin Casteryd

Skapad: 2013-05-08 14:33:00

Tre dagar i veckan har vi verksamhet i Bergums församlingshem för barn tillsammans med förälder.

Läs mer

Foto: Jim Elfström/IKON

Skapad: 2013-03-18 10:25:00

Här kan ni läsa om våra gemensamma, planerade pilgrimsvandringar och Stilla dagar under 2013. Näst på tur är Sommarvandring den 18 augustij. Läs mer här!

Läs mer
Skapad: 2010-11-03 09:55:00

Här hittar du våra församlingsblad, nu också Bergumsbladet och Gunnareds församlingsblad.

Läs mer
Skapad: 2011-06-16 10:35:00
Skapad: 2008-07-23 15:30:00

Det finns plats för fler barn!

Läs mer
Skapad: 2011-04-14 13:00:00

Längtar du efter att vara med i en gudstjänstgrupp?

Läs mer

 

 

Foto: Jim Elfström/IKON

Skapad: 2010-01-28 11:00:00

Att gå och konfirmationsläsa är bland annat att ställa frågor om allt vad livet innebär. Vi tar upp: Vem är jag? Vad är livets mening? Vad är kärlek? Finns Gud? Vad är tro? Vem är Jesus? Vad är kyrkan?

Läs mer
Skapad: 2013-06-11 12:24:00

En stor liten människa har gått ur tiden, en engagerad människa av det godaste slaget, en av Gunnareds församlings stöttepelare och ledare, en varm och klok person - Marianne King.

Läs mer
Skapad: 2013-03-07 13:35:00

Att gå och rösta på de som du bäst tror kan föra din talan i din församling, i stiften och på nationell nivå är en unik möjlighet att få utrycka din åsikt.

Läs mer
Barnfamilj

Barnfamilj Foto: Katarina Woolley

Skapad: 2012-01-30 13:50:00

Från och med 2012 har Angereds församling tillsammans med Bergums och Gunnareds församling en Kyrkoherde. Vi samarbetar i församlingarna och visar därför tillsammans alla våra verksamheter i en och samma folder.

Läs mer
Skapad: 2013-06-19 13:27:00

Söndagen 30 juni 19.00. "Folkmusik & Barock!" Roger Hallgren, fiol och Susanna Myrberg, orgel.

Läs mer

 

  

 

Aktuellt i pastoratet

Sommarmusik i Angereds kyrka
Söndagen 30 juni 19.00. "Folkmusik & Barock!" Roger Hallgren, fiol och Susanna Myrberg, orgel.
Förskolan Kråkekullen - lediga platser för barn 1-5 år!
Gunnareds församling har en pedagogisk förskoleverksamhet för barn mellan 1-5 år.
Att lägga samman - tre församlingar blir en
Vi tar hela tiden nya steg mot vår sammanläggning, tre församlingar skall bli en 1 januari 2014. Här skriver kyrkoherde Annika Vindare mer om detta.
1 2 


Gilla oss på Facebook!

Gör du det så ses vi där! Du får ta del av löpande uppdateringar från oss - allt från dagens bibelord till tips om verksamheter och nyheter. Du kan också på ett enkelt sätt kommunicerar med oss på vår sida. Välkommen!


Dagens bibelord

Angereds församling

Besöksadress:
Hjällbo centrum
424 32 ANGERED
E-post:
angered.forsamling@svenskakyrk...
Telefon:
031-731 82 00
Webbadress:
http://www.svenskakyrkan.se/ angered
Våra kyrkor:

Bergums församling

Skapad: 2013-05-08 15:21:00

Besöksadress: Lyckåsvägen 5
424 70 OLOFSTORP

Postadress: Lyckåsvägen 5
424 70 OLOFSTORP

E-post: bergum.forsamling@svenskakyrkan.se

Telefon: 031-731 94 00

 

Gunnareds församling

Skapad: 2013-05-08 15:35:00

Besöksadress: Gunnareds kyrkväg 1 424 67 ANGERED

E-post: gunnared.forsamling@svenskakyrkan.se

Telefon: 031-731 69 20

Våra kyrkor: Gunnareds kyrka och Lövgärdets kyrka

 

Kalender

Sommarkyrkan
2013-06-20 kl: 09:30
Hjällbo kyrka
Mer information
Café/2nd hand
2013-06-20 kl: 12:00
Hjällbo kyrka, Café & Second Hand
Mer information
 
 
 

 

 

 

Midsommardagen


Midsommardagen firades tidigare som Johannes döparens dag men har i Evangelieboken från år 2000 fått temat Skapelsen. Bibeltexterna denna dag berättar om Guds skapelse. De uttrycker människans förundran och tacksamhet inför skapelsen, men också vår plats i skapelsen och vårt ansvar att dela livet med varandra med omsorg. De berättar också om regnbågen som Gud satte som tecken på himlen för att visa att Gud aldrig överger sin skapelse.

Tema
Skapelsen

Liturgisk färg
Grön

Altardekoration
På altaret ställer vi blommor i blandade färger  och vi tänder två ljus.

Bibeltexter

Gammaltestamentlig läsning
Job kapitel 12, vers 7 - 13
Fråga djuren, de kan lära dig, himlens fåglar kan ge dig svar. Fråga markens kryp, de kan lära dig, havets fiskar kan upplysa dig. Finns det någon av dem som inte vet att detta är Herrens verk? Han har alla varelsers liv i sin hand, varje människas ande. Örat prövar orden som tungan prövar matens smak. Med hög ålder följer vishet, långt liv skänker insikt. Hos Gud finns vishet och styrka, han har beslutsamhet och insikt.

Epistel
Apostlagärningarna kapitel 17, vers 22 - 31
Paulus steg fram inför areopagen och sade: ”Athenare, jag ser av allt att ni är mycket noga med religiösa ting. När jag har gått omkring och sett på era gudabilder har jag nämligen också upptäckt ett altare med inskriften: Åt en okänd gud. Det som ni alltså dyrkar utan att känna till, det är vad jag förkunnar för er. Gud som har skapat världen och allt den rymmer, han som är herre över himmel och jord, bor inte i tempel som är byggda av människohand. Inte heller låter han betjäna sig av människohänder som om han behövde något, han som själv ger alla liv och anda och allt. Av en enda människa har han skapat alla folk. Han har låtit dem bo över hela jordens yta, och han har fastställt bestämda tider för dem och de gränser inom vilka de skall bo. Det har han gjort för att de skulle söka Gud och kanske kunna treva sig fram till honom — han är ju inte långt borta från någon enda av oss. Ty i honom är det vi lever, rör oss och är till, som också några av era egna skalder har sagt: Vi har vårt ursprung i honom. När vi nu har vårt ursprung i Gud, då får vi inte föreställa oss det gudomliga som något av guld eller silver eller sten, som något en människa har format efter sina idéer och med sin konstfärdighet. En lång tid har Gud haft överseende med okunnigheten, men nu ålägger han människorna, alla och överallt, att omvända sig. Ty han har fastställt en dag då han skall döma världen med rättfärdighet genom en man som han i förväg har bestämt därtill. Det har han bekräftat för alla människor genom att låta honom uppstå från de döda.”

Evangelium
Evangeliet enligt Matteus kapitel 6, vers 25 - 30
Därför säger jag er: bekymra er inte för mat och dryck att leva av eller för kläder att sätta på kroppen. Är inte livet mer än födan och kroppen mer än kläderna? Se på himlens fåglar, de sår inte, skördar inte och samlar inte i lador, men er himmelske fader föder dem. Är inte ni värda mycket mer än de? Vem av er kan med sina bekymmer lägga en enda aln till sin livslängd? Och varför bekymrar ni er för kläder? Se på ängens liljor, hur de växer. De arbetar inte och spinner inte. Men jag säger er: inte ens Salomo i all sin prakt var klädd som en av dem. Om nu Gud ger sådana kläder åt gräset på ängen, som i dag finns till och i morgon stoppas i ugnen, skall han då inte ha kläder åt er, ni trossvaga?

Psaltaren
Psaltaren kapitel 104, vers 1 - 13
Lova Herren, min själ! Mäktig är du, Herre, min Gud, i höghet och härlighet är du klädd, du sveper dig i ljus som i en mantel. Himlen har du spänt ut som ett tält, ovan skyn har du timrat din sal. Du gör molnen till din vagn och far på vindens vingar. Du gör vindar till dina sändebud och eldslågor till dina tjänare. Jorden har du ställt på stadig grund, den kan aldrig i evighet rubbas. Urhavet täckte den som en klädnad, vattnet stod högt över bergen. Det flydde för ditt rytande, när du dundrade tog det till flykten, uppför bergen, ner i dalarna, och stannade där du bestämt. Du satte en gräns för vattnet: aldrig mer skall det täcka jorden. Du låter källor rinna upp och bli till strömmar som forsar fram mellan bergen. De ger vatten åt alla markens djur, vildåsnor släcker där sin törst. Vid dem häckar himlens fåglar och sjunger bland täta löv. Du vattnar bergen från din sal, jorden mättas av allt vad du ger.